Zakładamy własny kurnik

Zakładamy własny kurnik

Założenie własnego kurnika jest doskonałym pomysłem w czasach, gdy jakość jaj sprzedawanych w sklepach pozostawia wiele do życzenia. Do założenia kurnika wystarczy nam kawałek działki, deski i odrobina własnej inicjatywy. Kurnik można wykonać ze surowców wtórnych – deski mogą być używane – np. z rozbiórki czy pozostałości po budowie.
Dla potrzeb niedużej rodziny wystarczy kilka kur. Jeśli budujesz kurnik pod koniec lata lub w okresie jesiennym zalecamy zakup dorosłych osobników. Na wiosnę można zainwestować w pisklęta indycze lub kurze.
Hodowla własnego drobiu nie wymaga dużych nakładów finansowych. Dla ptactwa trzeba wprawdzie kupić trochę ziarna lub paszy, jednak w większości kury żywią się tym co znajdą na ziemi oraz pozostałościami z ludzkiego obiadu. Kury zjedzą resztki ugotowanych ziemniaków, obierki z warzyw i owoców oraz pieczywo.
Kupując pisklęta indycze lub kurze warto zainwestować w lampę, która ogrzeje małe ptaki. Jest to szczególnie wskazane w okresie, kiedy dni są krótkie i chłodne.

Podobne wpisy tematyczne online: